Blog
iClinicaPath BlogPath MacbookPath Czy MacKeepera należy się bać?

Czy MacKeepera należy się bać?

Oprogramowanie MacKeeper stworzone przez amerykańską firmę ZeoBIT LLC, a akutalnie dostarczane przez niemiecką firmę Kromtech Alliance Corp. obrosło już niemałą legendą wśród użytkowników MacBooków. Program ten posiada niezłą stronę internetową w wielu językach, do tego skuteczny, choć nieco inwazyjny marketing. Wydawało się, że to po prostu program anty-wirusowy na komputery od Apple. Rzeczywistość okazała się nieco inna.

 

MacKeeper to wirus

 

Co jest oczywiście nie lada paradoksem, wszak oprogramowanie to miało chronić komputery Mac przed niechcianymi programami oraz wirusami. I na początku niewiele wskazywało na to, że MacKeeper to rzeczywiście oprogramowanie złośliwe. Program posiadał własną stronę www w wielu językach (w tym polskim), jego reklamy pojawiały się w wielu miejscach. Samo oprogramowanie jest cały czas aktualizowane, co też powoduje, że wzrasta zaufanie użytkownika wobec programu.

Jednak użytkownicy MacOS, którzy skusili się na instalacje MacKeepera zauważyli, że z ich komputerami zaczęło dziać się coś złego. Najczęstszym objawem było spowolnienie pracy Maca. Dłużej się włączał, ładował programy, system potrafił się zawieszać i odnotowano nawet problemy z siecią bezprzewodową.

Ale zdarzały się także i gorsze kłopoty. Pojawiały się trudności z dostępem do niektórych danych, a w skrajnych przypadkach program potrafił zablokować do nich dostęp i żądać wpisania hasła. Oprogramowanie potrafiło także wpływać na komunikaty systemowe. Popularnym przykładem jest informacja o tym, że powstała potrzeba wymiany baterii. Wiele osób, a potem serwisów dawało się na to nabrać, ale po wymianie owego podzespołu komunikat nie zanikał.

 

Czy to było zamierzone działanie?

 

Aktualnie w Sieci krążą bardzo różne i nierzadko sprzeczne informacje odnośnie MacKeepera. Prawdopodobnie wiąże się to z tym, że ZeoBIT nie jest już właścicielem oprogramowania. Wykupiła je od niego firma Kromtech Alliance. W roku 2014 przeciw tym pierwszym pojawił się pozew zbiorowy, związany właśnie działaniem oprogramowania MacKeeper, które miało negatywny wpływ na komputery użytkowników. W 2015 ZeoBit przegrało sprawę, w wyniku czego zobligowana była do zapłaty dwóch milionów dolarów.

 

Jak jest dzisiaj?

 

Z jednej strony od zmiany właściciela oprogramowania MacKeeper sytuacja uległa poprawie i program ten nie zagraża już tak naszym komputerom. Co więcej – w Internecie można natknąć się na recenzje, które mówią, że to solidny program. Niestety, zdarzają się nadal głosy, które mówią, że część użytkowników, którzy posiadają ów program narzeka na problemy wymienione powyżej.

Jeżeli należysz do te drugiej grupy użytkowników, którzy zauważyli problem ze swoim Maciem po instalacji MacKeeper, zgłoś się do nas. Postaramy Ci się pomóc.


Podobne artykuły
Przypisanie zdjęcia do kontaktu
Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Gdy ktoś do Ciebie dzwoni, ekran zawiera imię i nazwisko, suwak odpowiadający za odebranie bądź odrzucenie połączenia i być może jeszcze jedną czy dwie poboczne opcje. Jesteś jednak w stanie bardziej spersonalizować ten widok, jeśli tylko masz na to ochotę. Być może zdarzyło Ci się spostrzec u kogoś zdjęcie osoby dzwoniącej wyświetlone na cały ekran. … Czytaj dalej Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Path
Odrzucenie połączenia bez wiedzy dzwoniącego
Jak odrzucić połączenie bez wiedzy dzwoniącego?
Wyobraź sobie, że telefon zaczyna dzwonić, a Ty kompletnie nie masz czasu albo ochoty na rozmowę w tym momencie. Oczekiwanie na koniec próby połączenia wywołuje pewien dyskomfort. W końcu masz wtedy ograniczony dostęp do niektórych funkcji w smartfonie. Jeśli jednak zdecydujesz się na drugą skrajność i odrzucisz połączenie, możesz tym odrobinę urazić osobę dzwoniącą. Na … Czytaj dalej Jak odrzucić połączenie bez wiedzy dzwoniącego?
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online