Blog
iClinicaPath BlogPath iOSPath Zamykanie aplikacji w iOS skraca czas pracy telefonu?

Zamykanie aplikacji w iOS skraca czas pracy telefonu?

Szerokie grono użytkowników iPhone’a może być tym faktem zaskoczona, lecz zamknięcie aplikacji w tle może skrócić czas pracy telefonu na baterii. O ile to rozwiązanie może, lecz nie musi, przyśpieszyć działanie samego telefonu, to istnieje zasadne wytłumaczenie dlaczego nie będzie to dobre dla baterii.

Nawyk zamykania aktualnie nieużywanych programów i aplikacji w celu zwolnienia pamięci podręcznej na komputerze oraz innych urządzeń całkiem dobrze przyjął się u właścicieli iPhone’ów. Wiele razy miałem okazję widzieć wykonywanie pewnej czynności przez obce mi osoby, a było to właśnie przesuwanie okienek w górę w wiadomym celu. I „tak” – przyznaję, sam również tak samo czyniłem.

Znany Amerykański bloger i mówca John Gruber od wielu lat specjalizuje się i angażuje w projekty związane z aplikacjami iOS i samym systemem. W swoim artykule (dostępnym pod tym adresem) napisał, że omawiany problem, to „największe błędne wyobrażenie na temat tego systemu”.

System iPhone’a ma świetnie dopracowany system usypiania aplikacji. Proces zamykania aplikacji działającej w tle może angażować więcej zasobów (a tym samym energii potrzebnej na zasilenie) niż telefon zużyłby podczas uśpienia tejże appki. Mało tego, ponowne włączanie tej samej aplikacji, którą przed chwilą wyłączyliśmy z pewnością byłoby jeszcze większym marnotrawstwem.

Sprawę wyjaśnił były technik Apple’a Kyle Richter w swoim liście. Oto jego treść:

Sam proces zamknięcia aplikacji obniża żywotność baterii. Są chwile, gdy urządzenie może potrzebować zasobów i samo zamknie aplikację, co spowoduje częściowe wyczerpanie akumulatora. Jednak nowoczesne smartfony mają mnóstwo pamięci, dlatego będziesz zaskoczony, jak często aplikacje mogą działać cały czas.

Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku aplikacji, które często otwierasz i używasz, gdyż one najprawdopodobniej nigdy nie będą musiały być zamykane. Powtarzalne ich zamykanie i potem uruchomienie może zauważalnie wpłynąć na żywotność baterii.

 

Jak to jest z tym wyłączaniem aplikacji?

Powszechnie uważa się, że aplikacje działające w tle zabierają pamięć RAM i niepotrzebnie zużywają cykle procesora, zmniejszając w ten sposób wydajność oraz marnując żywotność baterii. Ale nie tak działa iOS. System iOS został zaprojektowany w taki sposób, że żadne z powyższych uzasadnień wymuszonego zakończenia nie są prawdziwe. Aplikacje działające w tle są skutecznie „zamrażane”, ograniczając to, co mogą robić w tle oraz zwalniając pamięć RAM, z której korzystały. System iOS jest w tym naprawdę dobry. Jest w tym tak dobry, że odmrożenie zamrożonej aplikacji pochłania znacznie mniej procesora (i energii) niż ponowne uruchomienie aplikacji. Nie tylko wymuszanie zamykania aplikacji nie pomaga, ale wręcz szkodzi. Żywotność baterii będzie gorsza, a przełączanie aplikacji zajmie znacznie więcej czasu, jeśli wymusisz zamknięcie aplikacji w tle.

 

Testy porównawcze iPhone’ów

Jeśli nie do końca wierzysz w to, co piszę, zachęcam Cię do obejrzenia testów porównawczych na YouTube. Istnieje ogrom filmów typu „speed test” na YouTube, gdzie użytkownicy iPhone’ów testują zarówno nowe, jak i starsze modele telefonów pod względem uruchamiania oraz zamykania aplikacji. Oprócz tego porównują iPhone’y z innymi urządzeniami z systemem Android. Wyniki testów są niezmiernie ciekawe, warto je poznać.

 

Które aplikacje warto zamykać, a których nie?

Analizując treść przytoczonego przeze mnie powyżej artykułu, a także wypowiedzi byłego technika Apple’a, można wyciągnąć pewne wnioski. Otóż zarówno zamykanie wszystkich aplikacji, jak i pozostawianie ich otwartych nie służy w 100% naszym iPhone’om. Dlaczego? Otóż w przypadku aplikacji, których używamy codziennie, a nawet kilka razy dziennie, wyłączanie ich i ponowne włączanie za każdym razem, gdy tylko zechcemy z nich skorzystać sprawia, że wszystkie procesy będą musiały uruchamiać się od zera. A to nie wpływa korzystnie na pracę baterii – skraca czas pracy telefonu, a także działa negatywnie na kondycję baterii (którą zresztą można sprawdzić w każdym iPhonie, wchodząc w Ustawienia, a następnie w zakładkę Kondycja baterii). A jak ma się sprawa z włączonymi aplikacjami, których używamy raz na jakiś czas? Te aplikacje co jakiś czas odnawiają w tle procesy, a więc również „zjadają” nam trochę baterii. Te aplikacje warto więc wyłączać po ich użyciu. 

 

Podsumowanie

Uważamy, że argumenty użyte zarówno w artykule Grubera jak i przedstawione w liście są wiarygodne, lecz użytkownicy iPhone’a powinni nie tyle zaprzestać zamykania aplikacji, a ograniczyć do tych, których nie będą używać. Wiemy jednak na pewno, że czynność ta nie pomoże nam zaoszczędzić baterii.

 


Podobne artykuły
Dziennik Apple
Dziennik Apple – do czego służy ta aplikacja?
Z roku na rok świat nabiera coraz większego rozpędu. Towarzyszy temu lawina informacji, które każdego dnia rywalizują o naszą uwagę. Próby chłonięcia wszystkich otrzymywanych wiadomości często bywają z góry skazane na niepowodzenie. Okazuje się, że danych jest zbyt dużo, aby ludzki mózg zdołał skutecznie je zaabsorbować. W takich okolicznościach coraz częściej mówi się o zjawisku … Czytaj dalej Dziennik Apple – do czego służy ta aplikacja?
Path
iOS 18
iOS 18 – nowa aktualizacja i nowe możliwości
W ciągu każdego roku Apple zawsze przedstawia szeroką gamę nowości. Najwięcej emocji wzbudza zawsze prezentacja iPhone. Nie mniejsze znaczenie od premier sprzętowych mają jednak nowinki systemowe. Wszak to one zapewniają niezrównaną wydajność i funkcjonalność, z których słynie sprzęt amerykańskiego producenta. W 2024 roku ukaże się iOS 18. Twórcy zapowiadają, że zdecydowanie jest na co czekać. … Czytaj dalej iOS 18 – nowa aktualizacja i nowe możliwości
Path
Przypisanie zdjęcia do kontaktu
Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Gdy ktoś do Ciebie dzwoni, ekran zawiera imię i nazwisko, suwak odpowiadający za odebranie bądź odrzucenie połączenia i być może jeszcze jedną czy dwie poboczne opcje. Jesteś jednak w stanie bardziej spersonalizować ten widok, jeśli tylko masz na to ochotę. Być może zdarzyło Ci się spostrzec u kogoś zdjęcie osoby dzwoniącej wyświetlone na cały ekran. … Czytaj dalej Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online